عطسه کردن فعالیت قالیباف انتخابات محمدباقر قالیباف

عطسه کردن: فعالیت قالیباف انتخابات محمدباقر قالیباف انتخابات ریاست جمهوری خبر زیر ذره بین

گت بلاگز اخبار پزشکی در تابستان، سندروم آنفلوآنزا&quot، ، خطر&quot، تب کریمه کنگو&quot، ایران روی کمربند &quot

تب کریمه کنگو بیماری آشنای فصل‌های گرم سال است که هرسال آماری از مبتلا شدن و گاهی فوت و میر ناشی از آن شنیده می‌شود؛ هرچند این بیماری خطرناک هست، ولی راهکارهای

در تابستان، سندروم آنفلوآنزا&quot، ، خطر&quot، تب کریمه کنگو&quot، ایران روی کمربند &quot

خطر"سندروم آنفلوآنزا" در تابستان/ایران روی کمربند "تب کریمه کنگو"

عبارات مهم : انتقال

تب کریمه کنگو بیماری آشنای فصل های گرم سال است که هرسال آماری از مبتلا شدن و گاهی فوت و میر ناشی از آن شنیده می شود؛ هرچند این بیماری خطرناک هست، ولی راهکارهای پیشگیری راحت ای دارد. امسال نیز مواردی از مبتلا شدن به آن در کشور مشاهده شده است هست.

به گزارش ایسنا، این بیماری از دام به انسان به وسیله کنه ها انتقال یافته می شود و علائمی شبیه به آنفلوآنزا دارد. آن طور که مدیر اداره زئونوز وزارت بهداشت (بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان) می گوید، کشور عزیزمان ایران روی کمربند این بیماری قرار گرفته است و مشاغل مرتبط با دام و مردم عادی باید با این بیماری و روش های پیشگیری از آن آشنا باشند.

دکتر حسین عرفانی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه تب کریمه کنگو یکی از بااهمیت ترین بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان هست، تصریح کرد: کشور کشور عزیزمان ایران جزو مناطقی است که این بیماری در آن بومی هست. عامل بیماری زا ویروس کریمه کنگو است که ابتدا در شبه جزیره کریمه و بعد در کشور کنگو در آفریقا گزارش شد؛ به همین علت از نام این دو منطقه جهت نامگذاری ویروس استفاده شد. انتقال بیماری بین دام ها و از دام به انسان از طریق گزش کنه های نرم و سخت صورت می گیرد. از تب کریمه کنگو می توان به عنوان بیماری شغلی نیز یاد کرد؛ چون افرادی که با دام سروکار دارند مانند دامداران و … ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

در تابستان، سندروم آنفلوآنزا&quot، ، خطر&quot، تب کریمه کنگو&quot، ایران روی کمربند &quot

وی ادامه داد: این بیماری جزو تب های خونریزی دهنده ویروسی تقسیم بندی می شود. معمولا با شروع فصل گرم سال که فعالیت کنه های ناقل زیاد کردن پیدا می کند، ممکن است میزان بروز بیماری نیز زیاد کردن یابد. کشور ما نیز روی کمربند جغرافیایی این بیماری قرار گرفته است و از آن مستثنی نیست.

روش های بروز بیماری چگونه است؟

تب کریمه کنگو بیماری آشنای فصل‌های گرم سال است که هرسال آماری از مبتلا شدن و گاهی فوت و میر ناشی از آن شنیده می‌شود؛ هرچند این بیماری خطرناک هست، ولی راهکارهای

رئیس اداره زئونوز وزارت بهداشت راجع به روش های بروز این بیماری نیز توضیح داد و گفت: بیماری به دو شکل تک گیری یا طغیان ممکن است در انسان و دام بروز یابد. در امسال مواردی که در نقاط متفاوت کشور رخ داده به صورت تک گیر بوده هست. امسال حدود ۲۳ مورد مبتلا شدن به این بیماری آشنا شده است است که تقریبا همه آنها به موقع تشخیص داده و خوابیدن شده است اند و با درمان مناسب اصلاح پیدا کردند.

عرفانی در ادامه تاکید کرد: نسبت به سال گذشته امسال شاهد کم کردن بروز بیماری بودیم. تمام کشور از نظر جغرافیایی روی کمربند بیماری واقع شده است است و آلودگی کنه های همه مناطق کشور به تب کریمه کنگو اثبات شده است هست. نمی توان نقطه ای را استثنا کرد و گفت آلودگی در دام و کنه اتفاق نمی افتد؛ به همین علت به مردم تمام نقاط کشور توصیه می کنیم اصول احتیاط و آموزش های پیشگیرانه را رعایت کنند.

وی با اشاره به زیاد کردن آگاهی مردم و کم کردن میزان بروز بیماری در کشور، ادامه داد: با تشخیص به موقع و خوابیدن کردن افراد بیمار و انجام کارها درمانی مناسب، اوضاع درمان بیماران شناسایی شده است نیز اصلاح یافته و زیاد افراد بیمار اصلاح پیدا می کنند. این بیماری بعد از تماس با کنه، خون و امعا و احشای دام آلوده، یک دوره نهفتگی اتفاق می افتد و ممکن است چند روز تا دو هفته وقت برد. اگر کنه ای روی پوست له شود عامل بیماری زا به بدن انتقال یافته می شود.

در تابستان، سندروم آنفلوآنزا&quot، ، خطر&quot، تب کریمه کنگو&quot، ایران روی کمربند &quot

در فصل تابستان سندروم آنفلوآنزا را جدی بگیرید

عرفانی تصریح کرد: بعد از آن بیماری با علائمی مانند تب، کوفتگی، سردرد و کمر درد شروع شود. بعد از چند روز ممکن است علایم و نشانه های خونریزی از بافت ها و اندام های متفاوت بدن رخ دهد؛ در این حالت به علت عدم رعایت استانداردهای جداسازی بیمار و عدم رعایت احتیاط های استاندارد به وسیله مراقبان و کارکنان بهداشتی درمانی، بیماری به دیگران انتقال یافته شود؛ دوره کمون در این حالت کوتاه تر هست. پرسنل بهداشتی و درمانی نیز در صورت مواجهه با این بیماران بحث ایزوله سازی را جدی بگیرند.

وی افزود: اگر مردم در فصل گرم سال با سندرومی شبیه آنفلوآنزا روبرو شدند، به بروز بیماری مشکوک شوند. انجام یک آزمون راحت آزمایشگاهی کمک می کند متوجه شویم تعداد پلاکت های خون کم کردن یافته یا خیر؟ اگر کم کردن یافته بود به وجود بیماری مشکوک می شویم؛ به همین علت نمونه ای از افراد گرفته می شود و به آزمایشگاه کشوری ارسال می شود.

تب کریمه کنگو بیماری آشنای فصل‌های گرم سال است که هرسال آماری از مبتلا شدن و گاهی فوت و میر ناشی از آن شنیده می‌شود؛ هرچند این بیماری خطرناک هست، ولی راهکارهای

عرفانی در ادامه بیان کرد: به محض اینکه احتمال دادیم فردی ممکن است به بیماری مبتلا باشد، باید در بیمارستان خوابیدن شود. بعد از آن با توجه به مرحله بیماری، جداسازی و ایزوله کردن فرد اجرا می شود. کنه به دنبال گزش دام آلوده در تمامی مراحل زندگی خود می تواند این ویروس را داشته باشد و حتی به نسل بعدی خود نیز انتقال یافته کند.

گوشت و مواد پروتئینی را از مراکز معتبر بخرید

در تابستان، سندروم آنفلوآنزا&quot، ، خطر&quot، تب کریمه کنگو&quot، ایران روی کمربند &quot

عرفانی تاکید کرد: عدم تشخیص به موقع بیماری ممکن است باعث فوت و میر شود؛ چون تب کریمه کنگو میزان کشندگی درخور توجهی دارد. توصیه می شود مردم گوشت و مواد پروتئینی را فقط از مراکز تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند. بیماری تب کریمه کنگو در دام یا علامت ندارد یا به چشم نمی آید. یک دام به ظاهر سالم نیز ممکن است به این بیماری آلوده باشد.

کدام اصناف در معرض خطر قرار دارند؟

وی افزود: کارشناسان دامپزشکی بعد از کشتار لاشه دام را در سالن پیش سرد کشتارگاه نگهداری می کنند. جمود نعشی که در این حالت اتفاق می افتد باعث از بین رفتن ویروس در بافت های دام می شود. اگر مردم مطمئن نیستند که دام تحت نظارت دامپزشکی بوده یا خیر، گوشت را به مدت ۲۴ ساعت در درجه حرارت یخچال معادل صفر تا چهار درجه سانتی گراد نگهداری کنند و بعد از آن اقدام به تکه کردن و بسته بندی کنند. همچنین استفاده از دستکش هنگام انجام این کار مهم هست.

به گفته مدیر اداره زئونوز وزارت بهداشت، اصنافی مانند قصابان، سلاخ ها، دامپزشکان، دامداران، زنان منزل دار، جگرکی ها، پرسنل رستوران ها و هرکسی که با گوشت، دام زنده و کنه سروکار دارد در معرض مبتلا شدن به این بیماری قرار دارد.

وی با بیان اینکه دارو و امکانات درمانی تب کریمه کنگو به میزان کافی وجود دارد، گفت: اگر موارد پیشگیری رعایت شود و موارد مشکوک به موقع به مراکز درمانی انتقال داده شوند، سلامت افراد به خطر نمی افتد. هنوز واکسن موثری در این زمینه وجود ندارد، ولی به تازگی بعضی کشورها کار تحقیق روی این واکسن را شروع کرده اند.

عرفانی همچنین اضافه کرد: مردم در صورت بروز علائم مشکوک، به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند. ذکر این توصیه نیز مورد نیاز است که در تمام فصول احتمال انتقال بیماری وجود دارد. همچنین به مردم توصیه می کنیم در ارتباط با کنه و دام اصول احتیاط را رعایت کنند، از گزش و له کردن کنه پرهیز کنند و اگر با خون و ترشحات نسوج دامی ارتباط دارند، از دستکش استفاده کنند. مورد نیاز است دامداران و کشاورزان نیز با مشورت دست اندرکاران وزارت جهاد کشاورزی، محل نگهداری از دام های خود را سم پاشی و اصول دامداری استاندارد و بهداشتی را رعایت کنند.

واژه های کلیدی: انتقال | درمانی | بیماری | کمربند | بیماری ها | مبتلا شدن | انتقال داده | حسین عرفانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz